Оксид алюмінію

Оксид алюмінію – це порошок білого кольору або безбарвний компонент, який не здатний розчинятися. У природі його можна зустріти у вигляді корунду. Цей матеріал бере активну участь в процесі виробництва алюмінію, а також його різних з’єднань, абразивів, кераміки та скла. Такий оксид можна зустріти в природі у вигляді всіляких мінералів, а саме – бокситу, корунду та інше. Його прийнято використовувати у вигляді адсорбенту, каталізатора або осушувача. Крім того, такий матеріал широко затребуваний в процесі виробництва вогнетривів та зубних цементів.

Такий компонент дуже часто можна зустріти під назвою «глинозем», а також – алоксід, алоксіт або алунд. Все залежить від його форм і конкретних сфер експлуатації. У природі його вдається зустріти у вигляді мінерального корунду з мінімальними добавками кобальту і хрому. Хімічна формула компоненту наступна – Al2O3.

На сьогоднішній день безбарвний компонент прийнято вважати однією з найпопулярніших і затребуваних кристалічних порід, що в свою чергу є формою оксиду алюмінію. Як відомо, рубіни і сапфіри – це популярні форми корунду, які прийнято вважати коштовностями. Рубін має характерний темно-червоний відтінок і відрізняється лазерними властивостями. Сапфір представлений в широкій гамі кольорів – все залежить від кількості домішок, які входять до складу (титан і залізо).

Структура і функції оксиду алюмінію

Оксид алюмінію можна зустріти в різних фазах: наприклад, кубічні γ- і η-фази, моноклинну θ-фазу, гексагональну χ-фазу, орторомбічну κ-фазу і δ-фазу, яка буває декількох типів (тетрагональна і орторомбічна). Кожна з перерахованих фаз характеризується унікальним набором властивостей і кристалічною структурою. Кубічний γ-Al2O3 має важливі технічні застосування.

Між алюмінієм і оксидом відзначають наявність відповідної іонної зв’язки. У деяких випадках структура оксиду алюмінію може бути шестикутної.

Його прийнято використовувати в якості основного загущувача, абсорбенту або анти-злежувального агенту. Такий компонент все частіше використовують в косметологічній сфері, додаючи його в рум’яна, пудру, помади або інші засоби для обличчя. Представлений елемент використовують у вигляді нерозчинного носія для мінерального пігменту і можуть змішувати з популярної мінеральної пудрою. Завдяки його абразивній структурі, деякі кристалики використовують для якісного відлущування шкірного покриву та відновлення поверхні шкіри в цілому. Особливо ефективно його використання в процесі мікродермабразії.

Властивості оксиду алюмінію

Мало хто знає, що оксид алюмінію відмінно проводить електрику. Він здатний надавати активний опір під час реакції з кислотами та іншими підставами в умовах підвищених температурних показників. З огляду на його високу температуру кипіння, оксид прийнято вважати досить хорошим провідником тепла. Застосування його у вигляді абразивного матеріалу зайвий раз доводить, що перед нами – одна із самих твердих сполук у всьому світі.

Металевий алюміній вступає в моментальну реакцію з атмосферним киснем, що призводить до утворення пасивуючого тонкого шару – близько 4 нм. Саме це напилення здатне надійно захистити відкриту поверхню від процесу окислення. Щоб удосконалити характеристики даного шару (товщину та властивості), вдаються до не менш популярного процесу анодування.

За своєю природою оксид алюмінію – це безбарвний компонент. Це пояснюється тим, що він вступає в реакцію з кислотами і з підставами (фтористоводнева кислота, гідроксид натрію). У процесі нейтралізації утворюється сіль.

Al 2 O 3 + 6 HF → 2 AlF 3 + 3 H 2 O

Al 2 O 3 + 2 NaOH + 3 H 2 O → 2 NaAl (OH) 4 (алюмінат натрію)

Використання оксиду алюмінію

Оксид алюмінію широко затребуваний в процесі виробництва керамічних виробів у вигляді ізоляційного матеріалу. Як правило, пориста кераміка має високі показники стійкості до впливу різних кислот, крім – фосфорної і плавикової. Така керамічна продукція популярна за рахунок того, що її можна використовувати повторно, а також – завдяки своїй інертності.

Оксид алюмінію прийнято використовувати для виготовлення всіляких вогнетривів, завдяки високій температурі кипіння і захисту від реакції на різні кислоти. Адже готові вогнетриви повинні відмінно справлятися з високою температурою, кислим середовищем і високим тиском.

Також, алюміній прийнято використовувати в електронній промисловості, де його застосовують в процесі виробництва пасивних елементів для з’єднання і виробництва конденсаторів, резисторів. Він також входить до складу покриттів з оксиду титану, який затребуваний у вигляді пігменту для фарб або пластикового паперу. Це сприяє попередженню протікання каталітичних процесів між продуктами і атмосферою в цілому. Останнім часом оксид алюмінію стали використовувати для виготовлення всіляких наповнювачів, широко відомих в зварювальної промисловості.

1125